Program Kongresu

Dyskusja (i późniejsze uchwały) koncentrować się będzie na kilku grupach zagadnień — poniższe jest wstępnym szkicem propozycji, wynikających z dotychczasowego programu Obywateli RP:

  1. Czy i na ile niezrealizowane postulaty ruchu protestu z lat 2015-2023 pozostają aktualne? A może są już nieważne wobec potrzeby zapobieżenia recydywy rządów alt-prawicy? Czy i jakimi środkami da się w obecnej sytuacji realizować tamte postulaty i wartości? Czy da się je wpisać w programy wyborcze partii i czy to wystarczy? A może potrzeba tu głębokiej politycznej zmiany? Jaka to miałaby być zmiana?
  2. Czy należy i czy da się skutecznie żądać wspólnej listy w wyborach parlamentarnych? Jak miałaby zostać wyłoniona? Czy da się wrócić do postulatu prawyborów i czy byłoby to celowe? Czy da się pomyśleć obywatelska reprezentacja w wyborach? Jak ją ukształtować? 
  3. Czy celem obywateli może i czy powinna stać się reforma ustrojowa? Czy da się zmienić ustrój, skoro realny polski parlamentaryzm nie pozwala myśleć o większości konstytucyjnej osiągniętej w jakichkolwiek dających się pomyśleć wyborach? Co jest ważniejsze — postulaty w sprawie praworządności, praw człowieka (kobiet, LGBT, ludzi na granicy, osób z  niepełnosprawnościami, czy może właśnie ustrój umożliwiający debatę wolną od partyjnych wojen i bieżących koniunktur? Czy te kierunki się wykluczają? 
  4. Zgromadzenie Obywatelskie, Trzecia Izba — losowo wyłaniana reprezentatywna grupa „zwykłych obywateli”, jako (konstytucyjny?) cel i równocześnie środek nacisku na rządzących. 

Program i wynikający zeń właściwy porządek obrad Kongresu powstanie na podstawie zgłoszeń referatów, propozycji uchwał i dyskusji o nich. Goście Kongresu będą miali nań ten sam wpływ, co uczestnicy ruchu Obywateli RP. Wstępnie planujemy, że co ważniejsze (w świetle napływających materiałów) z problemów będą tematami dyskusji panelowych w pierwszym dniu Kongresu. Obywatele RP będą zajmowali najwyżej jedno miejsce wśród panelistów. 

Zgłoszenia

Zgłoszone materiały:

Referat

Projekt Trzeciej Izby,

Siłą Trzeciej Izby, która jest w stanie przesądzić o sukcesie idei, jest jej zdolność do przełamywania polskiej wojny – w parlamencie napędzanej partyjnymi barwami uczestników, kadencyjnością, konkurencją, czyli czynnikami w praktyce Trzeciej Izby zupełnie nieobecnymi.

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *